امروز يك شنبه  ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۶/۱۸- ۱۵:۴۰ - مشاهده: ۱۸۳
تعداد بازدید:183 سه شنبه 18 شهریور 1399 - 15:40
به مناسبت آغاز سال تحصیلی

مقررات مقابله با گسترش ویروس کرونا در مدارس بایرن

بعد از شش ماه از شیوع ویروس کرونا، قرار است از روز سه شنبه مدارس در ایالت بایرن فعالیت عادی خود را شروع کنند. بدین ترتیب وزارت فرهنگ ایالت بایرن دستورالعمل مقررات بهداشتی به مناسبت بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید تدوین نموده است که به صورت اجمالی به شرح زیر می‌باشد:

الزام به استفاده از ماسک در محیط مدرسه

در محیط مدرسه از قبیل راهرو ها، راه پله‌ها، سرویس های بهداشتی، حیاط و به طور کلی در تمام محیط مدرسه برای همه دانش آموزان لازم است که دهان و بینی خود را بپوشانند. ضمنا دانش آموزان و معلمان اجازه دارند در محیط کلاس، ورزش و درس موزیک از ماسک استفاده نکنند.

 

الزام به استفاده از ماسک در محیط کلاس در دو هفتۀ اول

در مدارس بالاتر از دوره ابتدایی، دانش آموزان و معلمان بایستی در دو هفتۀ اول محیط کلاس نیز دهان و بینی خود را بپوشانند تا مانع گسترش کرونا در آغاز سال تحصیلی شوند. دانش آموزان دوره ابتدایی مشمول این مقررات نیستند.

از تاریخ 21 سپتامبر قرار است الزام به استفاده از ماسک در کلاس، فقط منطقه ای باشد به طوری که اگر آمار ابتلا در یک منطقه از میزان تعیین شده بالاتر برود در همان منطقه استفاده از ماسک الزامی است. اجرای این برنامه براساس یک طرحِ سه مرحله ای است.

 

طرحِ سه مرحله ای برای مدارس

این طرح، به منظور اجرای مقررات سختگیرانه در مدرسه و چگونگی وضعیت آلودگی در هر منطقه است و بین سه مرحله تفاوت گذاشته می‌شود.

مرحلۀ اول: تا 35 مورد ابتلای جدید به ازای هر صد هزار جمعیت در هفت روز گذشته است که با رعایت مقررات بهداشتی فعالیت مدارس به صورت عادی است.

مرحلۀ دوم: از 35 مورد ابتلای جدید به ازای هر صد هزار جمعیت در هفت روز گذشته است که در این صورت در مدارس بالاتر از ابتدایی، اگر نتوان بین دانش آموزان حداقل یک متر و نیم فاصله را رعایت کرد، باید در طول کلاس از ماسک استفاده شود.

مرحله سوم: از پنجاه مورد آلودگی به ازای هر صد هزار نفر جمعیت در هفت روز گذشته به بالا، که در تمام مدارس رعایت یک و نیم متر فاصله الزامی است. با توجه به مساحت کلاس ها، در اغلب مدارس ناچار باید دانش آموزان به صورت نوبتی یک هفته درس حضوری و یک هفته درسی غیر حضوری داشته باشند. در محل کلاس برای کلیه مقاطع نیز الزام به استفاده از ماسک وجود دارد.

در طرحِ جدید، تعطیلی کامل مدارس در بایرن در صورتی که آلودگی از میزان مشخصی بالاتر رود،  پیش بینی نمی‌کند.

 

اقدامات لازم در صورت وجود علائم سرماخوردگی

دانش آموزان از پایۀ 5 به بالا که آب ریزش بینی سبک دارند و گاهی سرفه می‌کنند، فقط وقتی اجازه دارند در محیط مدرسه حضور یابند که بعد از 24 ساعت تب نکرده باشند. کودکانی که روند بیماری آنها سخت تر است و علائمی از قبیل تب، سرفه، گوش درد، دل درد شدید و یا حالت تهوع و اسهال دارند، بایستی در خانه بمانند.

دانش آموزان ابتدایی با وجود برخی علایم خفیف بیماری، اجازه دارند مدرسه بروند. در صورت بیماری شدید، دانش آموزان ابتدایی تا زمانی که یا علائم در آنها خفیف است و یا 36 ساعت تب نداشته اند نیز بایستی در خانه بمانند.

 

مواردِ شک به کرونا و یا تأیید بیماری

اگر در یک کلاس و یا مدرسه موارد شک به کرونا یا بیماری تأیید شده وجود داشته باشد، کلاس مزبور و اگر لازم باشد تمام مدرسه تا زمان مشخص کلاس حضوری نخواهد داشت. در صورتی که شک به ابتلا وجود داشته باشد افراد مزبور باید فوری آزمایش بدهند.

اگر ثابت شود یک دانش آموز به کووید-19 مبتلا شده تمام کلاس برای 14 روز کلاس حضوری نخواهد داشت و ادارۀ بهداشت نیز دستور قرنطینه خواهد داد. تمام دانش آموزان در روز اول و نیز 5 تا 7 روز بعد از "بروز اول" آزمایش می‌شوند. در این زمان درس می‌تواند به صورت دیجیتالی باشد. اگر ادارۀ بهداشت دستور دیگری ندهد دانش آموزان اجازه دارند بعد از 14 روز قرنطینه به مدرسه بازگردند.

 

استفاده از گوشی موبایل

بطور معمول در  ایالت بایرن استفاده از موبابل در کلاس درس ممنوع است.اما در شرایط کنونی اگر دانش آموزان از اَپ هشدار کرونای دولت آلمان استفاده می‌کنند می‌توانند گوشی‌های خود را در طول کلاس روشن نگاه دارند. اما تلفن همراه بایستی در حالت بی صدا باشد و در طول کلاس در کیف مدرسه باشد.

 

 

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما